Wehikuł czasu – poznajemy żydowską Warszawę
W ramach programu Biura Edukacji „PEgaz - Pozaszkolna Edukacja w Warszawie” zrealizowaliśmy projekt „Wehikuł czasu – poznajemy żydowską Warszawę”.
Nasze działania obejmowały aktywności:
- „W poszukiwaniu śladów Getta”
- „Kapsułki czasu (geocaching)”
- „Przewodnik po nieistniejącej Warszawie”
Warsztaty przeprowadzone przez Żydowski Instytut Historyczny, podczas których uczestnicy projektu poznali historię warszawskiego getta, działania konspiracyjnej grupy „Oneg Szabat” oraz efekty pracy w formie stworzonego przez nią unikatowego archiwum. Młodzież miała również okazję podczas spaceru po byłych terenach getta, zapoznać się z jego topografią i historią ważnych miejsc (m.in. Wielka Synagoga, Teatr Femina, kładka na Chłodnej). Uczestnikom m.in. zostały przedstawione na przykładzie historii działalności Ireny Sendler i jej współpracowników, sposoby ucieczki z getta.
Starsi uczestnicy przeprowadzili dla młodszych kolegów przygotowaną przez siebie grę miejską wzorowaną na międzynarodowej zabawie – geocaching. Tematyką gry terenowej było przybliżenie miejsc związanych z gettem warszawskim tj. Dom Sierot, Kościół Wszystkich Świętych, Wielka Synagoga, ulica Nalewki, Sądy na Lesznie. Uczestnicy podzieleni na mniejsze podgrupy rozwiązywali zagadki, zbierając informacje z przygotowanych materiałów, opowieści przewodnika czy tablic znajdujących się na miejscu. Na zakończenie wycieczki, po znalezieniu wszystkich „keszy” uczestnicy w nagrodę otrzymali oryginalnego „drewniaczka” z logiem Pałacu Młodzieży.
Uczestnicy w trakcie warsztatów przy pomocy stworzonej mapy „nieistniejącej Warszawy” poznali budynki i miejsca związane z historią społeczności żydowskiej w stolicy. Za pomocą środowiska mBlock tworzyli programy do poruszania robotem mBot z wykorzystaniem klawiatury, „zwiedzając” nim poznane miejsca przedstawione na mapie. W warsztatach wzięli udział uczestnicy naszej pracowni oraz uczniowie Szkoły Podstawowej nr 143 w Warszawie.